NAGRODY ZA DOKONANIA

 

PODRÓŻE

 


PODRÓŻE ŻEGLARSTWO ALPINIZM EKSPLORACJA JASKIŃ WYCZYN ROKU SUPER KOLOSY

©®

 

 

 

 

Może zastanawiali się Państwo, dlaczego wśród nagród za dokonania roku ustanowiono osobną konkurencje zwaną tylko ogólnie - podróże, mimo faktu, iż i w pozostałych czterech konkurencjach: alpinizmie, penetracji jaskiń, żeglarstwie, czy w kategorii otwartej, pojawia się również motyw podróży, powiązany tam w dodatku z dużym wysiłkiem fizycznym, sportową kondycją oraz - z groźbą ryzykowania życiem.
A więc - jeżeli mówimy o osobnej kategorii podróże, to należy jej charakter zrozumieć jako podjęcie przez kogoś własnych, uporczywych poszukiwań uroków i przygód w zadziwiającej różnorodności świata (zarówno na dalekich kontynentach, jak i w rodzinnym kraju). A bywają one krążeniem nie tylko wśród okazów czy zjawisk malowniczej przyrody, jej odmiennych środowisk, lecz także - wśród odmiennych światopoglądów, zwyczajów, religii i ginących kultur. Zdobyte tam informacje podróżnicy konfrontują z istniejącą na ów temat literaturą, czasem nawet unaukowione już przekazy korygują oni i pogłębiają. Niejednokrotnie jest to też dla nich rzetelna okazja - aby samych siebie oczyścić z wielu obiegowych, od dawna zaśniedziałych "prawd", z którymi żyjemy, oraz nader jednostronnych systemów wartościowania, przyjętych przez naszą cywilizację.
Zdobyte zaś w takiej wędrówce wrażenia, opinie i hipotezy podróżnicy zwykle przekazują dalej - w swych pogadankach, prasie, książkach czy filmach. One zaś stają się zachętą dla innych do podjęcia własnych podróży i włączenia się w nurt turystyki.
Głównym bodźcem wspomnianego przeze mnie rodzaju podróżowania jest po prostu - wola wiedzy. Tym samym owe podróże bardzo, bardzo zbliżają się ku filozofii, którą przecież zgodnie określają myśliciele: „nie dąży ona ku temu, co jednostkowe, lecz wędruje ku źródłom, ku poznaniu całości, ku syntezie".

Stanisław Szwarc - Bronikowski

 

 

 

KOLOSY ZA DOKONANIA ROKU

Honorowe nagrody przyznawane za dokonania minionego roku

 

KATEGORIA PODRÓŻE

 

 

KOLOSY 1999

Kopalnia Soli „Wieliczka”, marzec 2000

Pierwsza edycja Kolosów wyjątkowo obejmowała dokonania z lat 1998-1999. Kapituła nie przyznawała wówczas wyróżnień. Sam fakt nominacji miał rangę wyróżnienia.

 

KOLOS 1999
Romuald Koperski - za samotny spływ syberyjską rzeką Leną  i ciekawe przedstawienie życia mieszkańców.

 

Wyróżnieni nominacją zostali:

·      Andrzej Sochacki - za piątą podróż dookoła świata, tym razem motocyklem Harley.

·      Maria i Marek Zgorzelscy - za wyprawę do Tybetu i Nepalu (Sanktuarium Annapurny).

 

 

 

KOLOSY 2000
Kraków, marzec 2001

 

KOLOS 2000
Wojciech Wiltos (kier.), prof. Zdzisław Jan Ryn, Władysław Vermessy i zespół - za wyprawę „Atacama 2000” w rejon Kordyliery Domeyki w północnym Chile.

 

Wyróżnienia:

·      Piotr Malczewski i Witold Michałowski - za dotarcie do kraju Urianchajskiego w środkowej Azji i powtórzenie trasy wyprawy Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego z 1920 roku.

·      Wojciech Jazdon, Jacek Jezierski, Wojciech Moskal, Adam Wajrak - za przejście po lodzie z Kanady na Grenlandię i dwumiesięczny pobyt wśród Eskimosów.

 

 

 

KOLOSY 2001

Kraków, kwiecień 2002

 

KOLOS 2001

Łukasz Henzel i zespół - za spływ Wisłą na tratwie „Rodło” z Krakowa do Gdańska i walkę z falą powodziową.

 

Wyróżnienia:

·      Janusz Bochenek - za samotny spływ pontonem syberyjską rzeką Indygirką.

·      Mieczysław Kurpisz - za zorganizowanie wieloetapowego rejsu dookoła świata na jachcie BONA TERRA.

·      Aleksandra i Włodzimierz Serwińscy - za 14 miesięczną włóczęgę dookoła świata.

·      Arkadiusz Białek z zespołem - za pierwszą polską wyprawę kajakową po rzekach Islandii.

 

 

 

KOLOSY 2002

Gdynia, marzec 2003

 

KOLOS 2002

Marek Tomalik z zespołem - za pierwszą polsko-polonijną wyprawę "Australia Zachodnia 2002", która przebyła Szlak Canninga.

 

Wyróżnienia:

·        Michał Witkiewicz - za samotną wyprawę „Euroazja 2002”.

·        Magda Rakowicz - za samotną podróż dookoła świata.

 

 

 

KOLOSY 2003

Gdynia, marzec 2004

 

KOLOS 2003

Kinga Choszcz i Radosław ("Chopin") Siuda - za pięcioletnią podróż autostopem dookoła świata.

 

Wyróżnienia:

·      Aneta i Mirosław Nurzyńscy - za dotarcie w głąb rosyjskiej tundry i dzielenie trudów koczowniczego życia z plemieniem Nieńców. Poznanie wierzeń, kultury i życia codziennego rybaków na wyspie rzeki Pur i pasterzy reniferów na Półwyspie Gydańskim. 

·      Agnieszka Bolek i Damian Nowak – II Polska Wyprawa Ornitologiczna Na Półwysep Jamał - za dotarcie w najbardziej niedostępne rejony rosyjskiej tundry - do wybrzeży Morza Karskiego i realizację programu naukowo-badawczego.

 

 

 

KOLOSY 2004

Gdynia, marzec 2005

 

KOLOS 2004

Arkadiusz Milcarz - za wyprawę Afryka Maraton, z której relację przekazał w sposób porywający, wykraczający poza schematy reporterskiego rzemiosła.

 

Wyróżnienia:

·      Wyprawa Strzelecki Traces 2004 - Marek Tomalik, Paweł Tysa, Piotr Trybalski, Sławek Sławatecki, Waldek Obłąk, Marek Zimowski, Jurek Adamuszek i Adam Murcha.

·      Wyprawa Śladami Benedykta Polaka - Robert Szyjanowski, Paweł Kuśmierski, Zbyszek Panek, Zdzisław Antoniewicz, Jarosław Chwiałkowski.

 

 

 

KOLOSY 2005

Gdynia, marzec 2006

 

KOLOS 2005

Piotr Opacian - za samotną podróż kajakiem przez dżunglę 700 km w górę rzeki Madidi, przez bezludne tereny, nie opracowane kartograficznie Wyprawa zrealizowana mimo niestabilności politycznej Boliwii. Ciekawe obserwacje etnograficzne i antropologiczne. Poszukiwanie śladów zaginionego norweskiego podróżnika, tropienie legendy „wielkiej małpy”. Bogate i nietuzinkowe obserwacje flory i fauny. 
 

Wyróżnienia:

·      Marek Klonowski - za wyprawę autostopem do grupy górskiej Denali na Alasce. Szalona, barwna podróż rowerem, autostopem i pieszo przez Amerykę Północną, zwieńczona samotnym wejściem z lodowca Muldrow na najwyższy szczyt tego kontynentu Mt. McKinley. W drodze powrotnej, do Nowego Jorku dociera przez Kalifornię. Po drodze pracuje i żyje mocnym życiem zwykłych Amerykanów.

·      Maciej Swinarski, Wojciech Cieślak - za motocyklową podróż na trasie Gdańsk - Kapsztad. Niebanalny trawers Afryki przez 17 krajów. Trzy miesiące fascynujących spotkań z ludźmi i wspaniała przyrodą.

·      Zofia Piłasiewicz z zespołem - za  eksploracja najwyższych dopływów Jeniseju i tropienie pozostałości archeologicznych po Scytach. Wizyty w jurtach pasterskich, obserwacje etnograficzne oddające klimat tych obszarów i dokumentujące życie zamieszkujących je narodów. Podróż była wyrazem tęsknoty za planetą zamieszkaną przez ludzi rozumnych, którzy nie niszczą natury, lecz żyją z nią w symbiozie.

 

 

 

KOLOSY 2006

Gdynia, marzec 2007

KOLOS 2006
Mikołaj Książek, Katarzyna Gembalik - za podróż poprzez którą chcieli pokazać prawdziwe oblicze takich krajów jak Afganistan i Pakistan - postrzeganych za sprawą mediów tylko jako wylęgarnie terroru. Olśniewający pomysł i brawurowe wykonanie powrotu do Polski, niepowtarzalną, „kosmiczną” pakistańską ciężarówką

Wyróżnienia:

  • Romek i Jonasz Zańko - za ujmująca autostopową podróż  ojca i syna, którzy wędrując przez Azje dzielą się z napotkanymi ludźmi pluszowymi zwierzakami. Przykład jak, poprzez podróż wychowywać młodzież na otwartych na świat i jego kulturowe bogactwo ludzi.

  • Agnieszka Martinka - za  rowerową wyprawę z dwójką towarzyszy na Ural, do miejsca zesłania ojca, zorganizowaną w 60. rocznicę jego szczęśliwego powrotu. Poruszająca pielgrzymka córki – w głąb Rosji i ludzkich serc…

 

KOLOSY 2007

Gdynia, marzec 2008

 

Kolos 2007
Anna i Jakub Urbańscy - za pełne pasji etnograficzno-fotograficzne podróże na Papuę, w trakcie których dokumentują świat powoli odchodzący w niebyt. Efektem tych wypraw było m.in. zebranie imponującej kolekcji etnograficznej plemienia Asmat. Podczas ostatniego wyjazdu, w sierpniu 2007 roku, przemierzyli pieszo okryty złą sławą płaskowyż Ellit.

Wyróżnienia:

  • Joanna Mostowska - za samotną wędrówkę po Indiach, Nepalu, Tajlandii, Kambodży, Wietnamie i Chinach oraz rowerowy przejazd przez Tybet. W czasie podróży poznała kulturę i życie codzienne Azji, uczyła się indyjskiej muzyki, zdobyła sześciotysięcznik i pracowała jako wolontariuszka, ucząc angielskiego uchodźcę z Tybetu.
  • Andrzej Ziółkowski - za samotną podróż kajakiem przez trudnodostępne, bezludne tereny Azji. Z jeziora Chubsuguł spłynął rzeką Egijn gol, dopłynął do Selengi i dotarł nią aż do jej ujścia do Bajkału. 1170 km wiosłowania w otoczeniu dziewiczej przyrody.
  • Jacek Jarosik - za wyprawę z trójką dzieci i niepełnosprawnym ruchowo przyjacielem po drogach i bezdrożach środkowo-wschodniej Europy. Choć nikt nie wierzył w powodzenie ich przedsięwzięcia, dali radę. Podróż odbyli samodzielnie przebudowanym do warunków terenowych kilkunastoletnim samochodem marki Żuk.

     

 

KOLOSY 2008

Gdynia, marzec 2009

 

 

Kolos 2008
Jakub Pająk
- za podróż w charakterze pomocnika tradycyjnej karawany wielbłądów z Timbuktu do położonych 1500 km na północ od tego miasta kopalń soli w Taoudenni i z powrotem. Nie korzystając z żadnych zdobyczy współczesnej cywilizacji, nie licząc aparatu fotograficznego, autentycznie i z bliska poznawał codzienne życie mieszkańców Sahary.

 

Wyróżnienia:

  • Arkadiusz Ziemba, Piotr Sudoł, Zbigniew Sas - za rowerową podróż śladami Arkadego Fiedlera przez porośnięte gęstą dżunglą górzyste rejony Madagaskaru aż do słynnej wsi Ambinanitelo, gdzie spotkali ostatniego żyjącego świadka pobytu - 70 lat temu - polskiego „podróżnika z maszyną do pisania”.

 

 

KOLOSY 2009

Gdynia, marzec 2010

 

 

Kolos 2009

Magdalena Nitkiewicz i Paweł Opaska - za dwuipółroczną rowerową podróż dookoła świata ambitną trasą oraz umiejętność dzielenia się przeżyciami w inspirujący sposób.

 

Wyróżnienia:

  • Dominik Szmajda - za samotną, rowerową włóczęgę w trudnych afrykańskich warunkach oraz pełne zrozumienia, wnikliwe spojrzenie na mieszkańców Afryki Zachodniej.
  • Aleksandra Trzaskowska i Jerzy Piątkiewicz - za sześć miesięcy zmagań z pustyniami i dżunglami Azji oraz nieschematyczne i barwne ukazanie, że podróż na motocyklu może być sposobem ambitnej eksploracji.

 

 

KOLOSY 2010

Gdynia, Hala Widowiskowo-Sportowa, 11-13 marca 2011 r.

 

 

KOLOS 2010

Magdalena Skopek - za niezwykłą podróż za Koło Polarne, podczas której przez dwa miesiące dzieliła koczownicze życie z rodziną rdzennych mieszkańców Półwyspu Jamalskiego.

 

Wyróżnienia:

  • Łukasz Nitwiński - za rowerową wędrówkę przez Afrykę Zachodnią z dala od utartych szlaków.
  • Magdalena i Michał Mochoń - za niezwykłą motocyklową podróż poślubną „Smokiem przez Andy” po bezdrożach Ameryki Południowej.

 

 

 

KOLOSY 2011

Gdynia, Hala Widowiskowo-Sportowa, 9-11 marca 2012 r.

 

 

KOLOS 2011

Paweł Kilen - za różnorodną pod każdym względem pięcioletnią wyprawę przez cztery kontynenty.

 

Wyróżnienia:

  • Paweł Baszanowski, Sebastian Królikiewicz, Artur Niewiadomy i Paweł Pietrzyński - za „No Experience Expedition”, czyli motocyklową przeprawę przez Azję.
  • Anna i Jakub Urbańscy - za wyprawę etnograficzną na terytorium Korowai Batu na Papui.

 

 

 

 
 
    MOTTO
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
        geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 


 
 WWW.KOLOSY.PL >> PODRÓŻE © 1999-2012 MART