NAGRODY ZA DOKONANIA

 

WYCZYN ROKU

 


PODRÓŻE ŻEGLARSTWO ALPINIZM EKSPLORACJA JASKIŃ WYCZYN ROKU SUPER KOLOSY

©®

 

 

 

KOLOSY ZA DOKONANIA ROKU

Wyczyn Roku - kategoria otwarta


Dokonania warte wyróżnienia, których nie można jednoznacznie przyporządkować do jednej z czterech poprzednich kategorii, połączone z dużym stopniem ryzyka, zakończone konkretnym wynikiem, poszerzające barierę ludzkich możliwości, zaliczamy do kategorii Wyczyn Roku.
Muszą to być jednak wyczyny nie pozbawione pierwiastka podróży i eksploracji.

 

LAUREACI I WYRÓŻNIENI

 

 

KOLOSY 1999

Kopalnia Soli „Wieliczka”,  marzec 2000

Pierwsza edycja Kolosów wyjątkowo obejmowała dokonania z lat 1998-1999. Kapituła nie przyznawała wówczas wyróżnień. Sam fakt nominacji miał rangę wyróżnienia.

 

KOLOS 1999
Krzysztof Starnawski - za dokonanie najgłębszego polskiego nurkowania swobodnego (130 m) w jaskini Hranická propast w Czechach.

 

Wyróżnieni nominacją zostali:

  • Tomasz Schramm i Andrzej Śmiały - za przejście, jako pierwsi Polacy, przez Północny Lądolód Patagoński z Laguny San Rafael do jeziora Fiero w Ameryce Południowej.

  • Marek Kamiński - za przejście Pustyni Gibsona (800 km) w Australii.

 

 

 

KOLOSY 2000
Kraków, marzec 2001

 

KOLOS 2000

Janusz Bochenek - za samotną, zimową wędrówkę po lodzie wokół jeziora Bajkał.

 

Wyróżnienia:

  • Aleksander Doba - za studniowy rejs (5400 km) kajakiem z Polic do Narwiku.

  • Krzysztof Starnawski - za pobicie własnego rekordu Polski w nurkowaniu jaskiniowym, poprzez osiągnięcie głębokości 181 metrów w jaskini Hranická propast.

 

 

 

KOLOSY 2001

Kraków, kwiecień 2002

 

KOLOS 2001

Sylwester Czerwiński - za samotną podróż rowerem do Chin i z powrotem.

 

Wyróżnienia:

  • Maciej Mickiewicz, Jacek Styn i Krzysztof Kaszubowski - za pieszą wędrówkę dookoła Polski.

  • Michał Thlon i Piotr Różalski - za długi marsz na Pustyni Atacama.

 

 

 

KOLOSY 2002

Gdynia, marzec 2003

 

Nagrody głównej nie przyznano.

 

Wyróżnienie:

Grupa Kajakarzy Akademickiego Klubu Kajakowego "Bystrze" z Krakowa - za spłynięcie rzeką Colca.

 

 

 

KOLOSY 2003

Gdynia, marzec 2004

 

KOLOS 2003

kpt. Andrzej Urbańczyk - za przepłynięcie tratwą północnego Pacyfiku i pobicie rekordu wszechczasów długości rejsu na tratwie (5880 mil morskich).

 

Wyróżnienia:

  • wyprawa kajakowa Himalayak 2003 - za ekstremalnie trudny spływ dziką rzeką Dudh Kosi wypływającą spod Mount Everestu.

  • ks. dr Dariusz Sańko, Tomasz Sańko, Piotr Mozyro - za spłynięcie kajakami Leny (4500 km).

 

 

 

KOLOSY 2004

Gdynia, marzec 2005

 

KOLOS 2004

Jan Mela - za zdobycie w jednym roku, w wieku 15 lat, obu biegunów Ziemi. Za pokonanie własnych słabości i sprostanie psychicznej presji, jaką stwarza zainteresowanie milionów obserwatorów. Za podróż w głąb siebie i właściwe spożytkowanie dokonanych tam odkryć.

 

Wyróżnienia:

  • Łukasz Supergan - za spełnienie marzenia wielu osób kochających wędrówki górskie - samotne przejście Łuku Karpat.

  • Michał Witkiewicz - za samotną wyprawę „Transamerica Expedition 2004”.

 

 

 

KOLOSY 2005

Gdynia, marzec 2006

 

KOLOS 2005

Jakub Postrzygacz - za pokonanie rowerem, bez wsparcia, terenowego szlaku Canning Stock Route w Australii Zachodniej. Wielki, samotny, rowerowy trawers: 2100 km przez cztery pustynie, 33 dni wielkiego wysiłku, sprawdzian odporności organizmu oraz siły woli.

 

Wyróżnienia:

  • Paweł Napierała - za zaprojektowanie kajaka dostosowanego do żeglugi morskiej, z miejscem do spania, wypróbowanie jego właściwości nautycznych i zorganizowanie wyprawy bez pomocy sponsorów. 90 samotnych dni w kajaku, przepłynięcie  ponad 2000 km wzdłuż brzegu i odwiedzenie ponad 60 portów. Świadectwo determinacji i siły charakteru kajakarza przed jego planowanym rejsem przez Atlantyk.

  • Piotr Mrugasiewicz, Piotr Wojtyła - za pierwszy polski trawers rowerowy jeziora Bajkał po lodzie. 17 dni zmagań z surową natura, niskimi temperaturami, szczelinami w lodzie.

  • Marcin Gienieczko - za spływ canoe po systemie rzecznym Mackenzie. Druga wyprawa kajakarza po wielkich rzekach Kanady, w objęciach surowej północnej przyrody.

 

 

KOLOSY 2006

Gdynia, marzec 2007

 

 

KOLOS 2006
Grzegorz Syszkowski - za wyprawę rowerową Altiplano 2006.
Samotna podróż, bez wsparcia z zewnątrz, w skrajnie trudnych, pustynnych warunkach. Ponad dwa tysiące kilometrów przemierzonych wysokościach Andach na dużych wysokościach – nawet ponad 5500 metrów. Zdobycie dwóch sześciotysięczników, pokonanie pustyni Atacama.


Wyróżnienia:

  • Leszek Czarnecki i Krzysztof Starnawski wraz z zespołem - za pierwsze polskie nurkowanie na Biegunie Północnym. Pionierskie wśród Polaków przedsięwzięcie, efektowne zejście pod dryfujące nad biegunem pole lodowe.

  • Kamil Sobol "Łowicki pielgrzym" – za pielgrzymkę kajakiem do Watykanu. Trzy tysiące kilometrów i cztery miesiące przez Adriatyk oraz morza Jońskie i Tyrreńskie – w hołdzie polskiemu Papieżowi.
     

 

 

KOLOSY 2007

Gdynia, marzec 2008

 


Kolos 2007
Lech i Wojciech Flaczyńscy - za pierwsze polskie spłynięcie potężną i dziką rzeką Kuskokwim na Alasce z wysokości jeziora Minchumina aż do jej ujścia do Morza Beringa i całą wyprawę, w trakcie której zmagali się z dziewiczą amerykańską tundrą, co jednak nie przeszkodziło im – po drodze – w zdobyciu szczytu McKinleya.

Wyróżnienia:

  • Piotr Strzeżysz, za przejazd rowerem przez Himalaje w bardzo trudnych, zimowych warunkach, przy temperaturach wynoszących nierzadko -30 stopni Celsjusza.
  • Maciej Swinarski, Mirosław Kolerski i Marcin Safranow – uczestnicy wyprawy MOTOSYBERIA.COM, za zrealizowanie marzenia, które przerodziło się w obsesję – przejazd na motocyklach z Polski do Magadanu, na wschodnich rubieżach Rosji.
  • Wyprawa „Tilicho Lake and Peak 2007”, pod kierownictwem Jana Kwiatonia, której uczestnicy osiągnęli rekord świata w nurkowaniu głębinowym powyżej granicy biosfery, schodząc 30 m pod powierzchnię – za poszukiwanie i odważne realizowanie nowych przestrzeni eksploracji naszej planety.
     

 

 

KOLOSY 2008

Gdynia, marzec 2009

 

KOLOS 2008

Marek Klonowski i Tomasz Mackiewicz - za wyczerpujący trawers Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady, dokonany w pionierskim stylu podczas 40-dniowej podróży przez największe lodowce Alaski i Jukonu.

 

Wyróżnienia:

  • Piotr Strzeżysz - za będącą wyrazem ogromnej determinacji, siły, ale i pokory wyprawę „Que te vaya bien!”: 9-tygodniową samotną rowerową przeprawę przez Andy w zimie. W jej trakcie przebył blisko 4000 km, pokonał łącznie prawie 40 km przewyższeń i dwukrotnie próbował wjechać na wulkan Aucanquilcha.

  • Andrzej Muszyński, Paweł Wojtyszyn, Tomek Gola - za wyprawę Mukongo Minkebe Expedition, podczas której - poruszając się w gęstej dżungli ścieżkami słoni i unikając ich ataków - przeszli wraz z grupą tragarzy niemal dziewiczą puszczę w Gabonie. Eksplorowali nietknięte ludzką stopą dorzecze Mvoung i zetknęli się z unikatową, dziką przyrodą.

  • Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko - za wyprawę „Zielony lądolód: Grenlandia 2008”: 35 dni 665-kilometrowego marszu przez tysiące szczelin. Zakończona powodzeniem realizacja marzenia o trawersie lodowej czapy największej wyspy świata.

 

KOLOSY 2009

Gdynia, marzec 2010

 

KOLOS 2009

Arkadiusz Mytko - za ekspedycję „Patagoński Triatlon”, w trakcie której dokonał trawersu Patagonii w ekstremalnych warunkach, poruszając się rowerem, pieszo, na nartach i kajakiem.

 

Wyróżnienia:

  • Uczestnicy ekspedycji El Condor Rio Colca - za wyprawę, w podczas której posuwając się dnem kanionu, dokonali w latach 2008-2009 pełnej eksploracji niezbadanego odcinka Kanionu Colca od mostu Madrigal do San Galle.
  • Aleksander Doba - za samotne opłynięcie kajakiem jeziora Bajkał, czego dokonał jako pierwszy Polak.
  • Piotr Kłosowicz - za samotną przeprawę przez Andy, w trakcie której przemierzył rowerem bezdroża Puna de Atacama oraz wspiął się na najwyższe wierzchołki Ameryki Południowej.
  • Lech i Wojciech Flaczyńscy - za zdobycie najwyższego szczytu Kanady, Mount Logan, i spłynięcie canoe prawie 2 tys. km po rzekach Jukon i Porcupine.

 

KOLOSY 2010

Gdynia, Hala Widowiskowo-Sportowa, 11-13 marca 2011 r.

 

KOLOS 2010

Sylwester Czerwiński - za dwuipółletnią rowerową wyprawę „Kropla świata”, w trakcie której przejechał samotnie ponad 50 tys. km oraz potrafił dostrzec różnorodność kultur i problemy spotykanych ludzi.

 

Wyróżnienia:

  • Grzegorz i Szymon Gontarz, Piotr Zaśko - za 35-dniowy trawers Islandii wykonany w stylu alpejskim, ze wschodu na zachód wyspy, przez dwa lodowce, interior i bez wsparcia z zewnątrz.
  • Artur Labuda - za wyprawę „Granicami bez granic”, którą zrealizował pomimo swojej niepełnosprawności, przejeżdżając quadem ponad 6000 km wzdłuż granic Polski.
  • Grzegorz Szyszkowski - za rowerową wyprawę „Pamir 2010”, w czasie której pokonał 2300 km przez jedne z najwyższych gór świata, z czego zdecydowaną większość off-road’em na wysokościach przekraczających 4600 m.

 

 

KOLOSY 2011

Gdynia, Hala Widowiskowo-Sportowa, 9-11 marca 2012 r.

 

KOLOS 2011

Piotr Kuryło - za „Bieg dla Pokoju” dookoła świata.

Wyróżnienia:

  • Zbigniew Florecki - za zdobycie letniej i zimowej Korony Gór Polski w rekordowym czasie.
  • Krzysztof Paul - za „zimowe zajęcia dla panów po siedemdziesiątce”, czyli narciarskie wyprawy po Skandynawii i krajach bałtyckich, w tym za przejście skutej lodem Zaotoki Botnickiej z Finlandii do Szwecji.
  • Krzysztof Starnawski - za ustanowienie rekordu świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym poprzez zejście na głębokość 283 m w Morzu Czerwonym.

 

 

 

 
 
    MOTTO
     NASZE IMPREZY
    KOLOSY
        geneza
     laureaci
      zgłoszenia
      z prasy
    SPOTKANIA
     GALERIA
   BIBLIOTEKA
   KONTAKT
   KOLOSY.PL
  
  

 

 

 

 

 

 


 
 WWW.KOLOSY.PL >> WYCZYN ROKU © 1999-2012 MART